Selle postituse lugemiseks kulub umbes 6 minutit.

Kaubamärgi registreerimine – kuidas kaitsta oma logo ja brändi?

Kujuta ette, et oled investeerinud unikaalse ja meeldejääva logo loomisesse. Oled panustanud aega, raha ja loovust, et see täpselt sinu brändi olemust peegeldaks. Ühel päeval avastad, et keegi teine kasutab sinu logoga äratuntavalt sarnast kujundust ning pakub samas valdkonnas teenuseid ja sina ei saa selle ära hoidmiseks mitte midagi teha… Miks? Sest sinu bränd ei ole kaubamärgina registreeritud ja sul puudub selleks seaduslik alus. Selline situatsioon tekitab segadust klientides ja võib kahjustada sinu brändi mainet.

Mis on kaubamärk?

Kaubamärk on sõna, logo, sõnaline ühendus, kujundus, värvikombinatsioon või isegi heli, mis eristab sinu tooteid ja teenuseid konkurentide omadest. Kui oled oma brändile loonud tunnusmärgi, siis ilma ametliku registreerimiseta ei pruugi sul olla sellele piisavat õiguslikku kaitset. Registreeritud kaubamärk annab ainuõiguse selle kasutamiseks ning takistab teistel seda või sarnast sümbolit loata kasutamast.

Nike ja „Swoosh“ sümbol

Nike’i kuulus „Swoosh“ sümbol registreeriti kaubamärgina 1971. aastal. Tänu sellele kaitsele ei saa teised ettevõtted kasutada sarnast disaini spordirõivaste või jalanõude turunduses. See on aidanud Nikel säilitada oma turupositsiooni ja brändi väärtust.

Coca-Cola ja punane-valge värvikombinatsioon

Coca-Cola on registreerinud mitte ainult oma nime ja logo, vaid ka spetsiifilise punase ja valge värvikombinatsiooni. Tänu sellele ei saa teised joogibrändid kasutada identset värvilahendust, mis aitaks tarbijatel toodet ära tunda. See kaitse on aidanud brändil säilitada oma eksklusiivsust ja eristuvust.

Apple ja õunasümbol

Apple on oma logo ja brändinime globaalselt registreerinud, mis on võimaldanud neil kiiresti reageerida võimalikele rikkumistele. Näiteks on Apple edukalt takistanud väiksematel ettevõtetel kasutada sarnaseid õunakujulisi logosid tehnoloogia- või tarkvarasektoris.

LEGO ja unikaalne klotside disain

LEGO kaitses lisaks nimele ja logole ka oma klotside kujunduse. See on võimaldanud neil kaitsta oma toodete ainulaadsust ning võidelda kopeerivate tootjate vastu, kes üritavad sarnaseid mänguasju turule tuua.

Miks tuleks enda logo kaubamärgina registreerida?

Registreeritud kaubamärk tõstab sinu brändi väärtust ja usaldusväärsust. Klientidele ja äripartneritele annab see kindluse, et tegu on ametlikult kaitstud brändiga. Investorite ja koostööpartnerite silmis on registreeritud kaubamärk samuti oluline vara, kuna see vähendab riske ja lisab brändile rahalist väärtust sest see on läbimõeldud ja pikaajalise strateegiaga.

Kaubamärgi registreerimine on ka ennetav meede – kui keegi teine üritab hiljem sarnast tähist registreerida, on sul tugevam positsioon oma õigusi kaitsta. Ilma registreeringuta võib konkurent kasutada sinu logo või selle sarnast variatsiooni ning sul võib olla keeruline seda vaidlustada. Seega on kaubamärgi registreerimine oluline investeering, mis kaitseb sinu brändi pikaajaliselt ja tagab, et saad ettevõtlusega tegeleda ilma juriidiliste segadusteta. 

Enne kaubamärgi registreerimist

Enne kaubamärgi registreerimist veendu, et sinu logo või muu tähis oleks piisavalt eristuv ja unikaalne. Liiga kirjeldavad või üldkasutatavad sõnad võivad olla kaubamärgina registreerimiseks sobimatud. Samuti tuleks Patendiameti andmebaasidest kontrollida, kas sarnast kaubamärki pole juba registreeritud. Kui keegi teine kasutab väga sarnast märki samas valdkonnas, võid kokku puutuda õiguslike takistustega. 

Kaubamärgi taotlemine & riigilõiv

Taotlemiseks tuleb täita kaubamärgi registreerimise taotlus ning määrata, milliste kaupade või teenuste jaoks märki kasutatakse, ning lisada kaubamärgi selge kujutis ehk sinu logo. Registreerimisel tuleb maksta riigilõiv. Riigilõiv kaupade või teenuste ühe valdkonna rühma kohta on 145 eurot, iga lisatud klassi eest tuleb tasuda lisaks 45 eurot. Kui taotlus on esitatud, läbib see Patendiametis menetluse, kus kontrollitakse taotluse vastavust seadustele. Kui kõik on korras, avaldatakse kaubamärk ametlikes väljaannetes ning kolmandatel isikutel on võimalus esitada vastuväiteid. Kolmandad isikud, kes saavad vastuväiteid esitada, on eelkõige ettevõtted ja isikud, kellel on varasemad õigused sarnasele või identsele kaubamärgile. Kui vastuväiteid ei esine, väljastatakse registreering ja saad ametliku tunnistuse.

Kaubamärgi (trademark) registreerimine Eestist väljaspool

Kui sul on plaan oma äriga laieneda Eestist kaugemale, tasub mõelda kaubamärgi kaitsmisele Euroopa Liidus või üle maailma. Euroopa Liidus on võimalik taotleda kaubamärgi kaitset kõikides liikmesriikides korraga, esitades taotluse Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametisse (EUIPO). Euroopa Liidust väljaspool tegeleb kaubamärkide registreerimisega WIPO (World Intellectual Property Organization). Protsess EUIPO ja WIPO lehtedel on sarnane Eestis kaubamärgi taotlemise protsessiga.

Patent vs kaubamärk

Kuigi nii patent kui kaubamärk kuuluvad intellektuaalomandi alla, on neil erinevad eesmärgid ja õiguslikud tagajärjed. Patent kaitseb tehnilist leiutist, uut toodet või meetodit. See annab loojale ainuõiguse oma leiutist teatud aja jooksul (tavaliselt 20 aastat) kasutada, takistades teistel seda ilma loata kopeerimast või tootmast. Kaubamärk kaitseb brändi identiteeti, näiteks nime, logo, slogani või visuaalset kujundust, mis eristab ettevõtte tooteid või teenuseid konkurentide omadest. See ei keela teistel sarnaseid tooteid või teenuseid pakkuda, vaid takistab neil sinu brändi või sellega äravahetamiseni sarnast tähist kasutamast.

Registreeritud kaubamärgi kehtivusaeg

Registreering kehtib 10 aastat ning selle pikendamiseks tuleb esitada uus taotlus ja tasuda riigilõiv. Kui oled oma kaubamärgi registreerinud, tuleb seda ka aktiivselt kasutada, sest kui seda viie aasta jooksul ei kasutata, võib see olla aluseks registreeringu kehtetuks tunnistamisele. Seaduslikus mõistes tähendab kaubamärgi kasutamine selle avalikku rakendamist kaubanduses. Nt. pakenditel, reklaamides ja turundusmaterjalides, veebilehel või sotsiaalmeedias. 

Kui kaua võtab aega kaubamärgi registreerimine?

Kaubamärgi registreerimise protsess võib võtta mitu kuud kuni üle aasta, sõltuvalt taotluste hulgast ja menetluse keerukusest. Patendiamet menetleb taotlusi nende saabumise järjekorras, mistõttu ekspertiisile kuluv aeg sõltub esitatud taotluste mahust. Näiteks 2025. aasta jaanuaris jõuab ekspertiisi 2024. aasta novembris esitatud taotlused, mis viitab umbes 2-3-kuulisele ooteajale enne ekspertiisi algust. Kõrgema riigilõivu eest saab taotleda ka kiirmenetlust. 

Pärast ekspertiisi läbimist avaldatakse kaubamärgi taotlus ametlikes väljaannetes ning seejärel on kolmandatel isikutel 2 kuud vastuväidete esitamiseks. Kui vastuväiteid ei esitata või need lükatakse tagasi, registreeritakse kaubamärk ja väljastatakse registreeringu tunnistus. Kogu protsess võib sõltuvalt asjaoludest kesta keskmiselt 6–12 kuud. 

Kaubamärgi registreerimine on üks olulisemaid samme, mida saad oma brändi kaitsmiseks teha. See annab sulle ainuõiguse oma logo, nime või muu tunnusmärgi kasutamiseks ning aitab ennetada olukordi, kus konkurendid püüavad sarnast tähist turunduses kasutada või sinu brändi visuaali enda edu saavutamiseks imiteerida. Kui sinu kaubamärk on ametlikult registreeritud, on sul seaduslik alus astuda samme nende vastu, kes üritavad sinu identiteeti kopeerida või sellest kasu lõigata. Kui oled huvitatud oma kaubamärgi registreerimisest, tasub lähemalt tutvuda Patendiameti juhistega ja vajadusel konsulteerida spetsialistiga. 

Siin on nimekiri kasutatud materjalidest, mis olid aluseks artikli koostamisel ja millest võib olla abi kui alustad enda kaubamärgi registreerimist. 

Eesti Patendiamet (EPA)
Mis on kaubamärk?
Miks kaitsta kaubamärki?
Kuidas saada kaubamärgile kaitset

Eesti riiklik infoportaal
Kaubamärgi registreerimine ja kaitsmine

Eesti Riigi Teataja
Kaubamärgiseadus (KaMS)

Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO)
https://euipo.europa.eu/et/trade-marks

Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon (WIPO)
https://www.wipo.int/en/web/trademarks